כ"ז טבת – תנאי החיים בחצר

פרוייקט השביתה הגדולה מלווה  ממרחק של מאה שנים את השביתה בחצר כנרת. לדף הפתיחה של הפרוייקט.

בכ' טבת תרע"א הופיע בעיתון פועלי ציון, "האחדות", מכתב של פועל מכנרת המתאר את החיים בחווה:

זה כשני חדשים שבחווה עובדים חמישה ועשרים פועלים אשכנזים , מלבד הספרדים*, וחדרים לישון יש רק שלושה. בגדול מהם יש מקום לחמש מיטות ובקטנים לשלש בכל חדר. אולם, מבלי להתחשב עם זה הכניסו 18 מיטות. מובן מה גדול הדחק וההפסד לבריאות. המנהל  הבטיח ליתן לפועלים את חדרו שהוא דר בו עכשיו, לכשיבנה ביתו החדש. ופתאום קרה נס – הנגר עזב את ביתו וכבר נכנסו בו שלושה פועלים להתיישב בו. אולם המנהל החליט אחרת, וידחה את הפועלים מפני הערבים העובדים בבנין [בית המנהל] והפועלים מוכרחים ללון בחצר תחת כיפת השמים, בלילות קרים… הקדחת שבה לפרוש את רשתה בכנרת ובכל שבוע נוסעים שלושה ארבעה פועלים לבית החולים. אין ספק שזה מסיבת הדוחק בחדרים. עכשיו מרובה פנאי הפועלים… נמצאו אחדים שחפצו לסדר שעורי ערב בשביל הפועלים הרוצים ללמוד עברית. לדאבון – אין מקום לסדר בו השעורים והמקום היחידי הוא המטבח. אולם מפני סיבות שונות נוכחו אחרי שעורים אחדים שבמטבח אי אפשר ללמוד והשעורים חדלו. מפני אותן הסבות אי אפשר גם לסדר שום קריאות והחיים הרוחניים אצלנו דלים וריקים.

 

במכתב מאוחר יותר, מתאר אותו הפועל:

כפי שידוע ממכתבי הקודם מצב חדרי הפועלים הוא גרוע מאד ועתה הורע עוד יותר מפני הגשמים הדולפים, וחדרינו נהפכו ממש לביצה והקדחת נתגברה מיום ליום.ברל כצנלסון, פועל בחוות כנרת באותם הימים, סיפר:

ברל כצנלסון בצעירותו

ברל כצנלסון בצעירותו

באותו הזמן היו כל החברים נמצאים בחדר אחד כמעט, שהיה שריד מבנין ערבי ישן. בחדר הזה היה גג ערבי עתיק. בימי הגשמים הייתה הרצפה כולה מים והמיטות עמדו במים. חלק של הפועלים גם מיטות לא היו להם – כספי המשק לא הספיקו לכך – והיו שוכבים על המזרנים בתוך המים. הדברים גרמו לתוצאות קשות. הפועלים העזו בפעם הראשונה לבוא בדרישות לאדמיניסטרציה

 

 

 

* * * * *

*מקור ההבחנה בין הפועלים האשכנזים לספרדים הוא ככל הנראה בכך שהספרדים היו תושבי טבריה שעבדו בבניין מבני החווה, וחזרו בתום יום העבודה לבתיהם. הפועלים האשכנזים היו העולים החדשים, החלוצים, שעסקו בחקלאות והתגוררו בחווה.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: