כ"ט בטבת – שביתת אזהרה

פרוייקט השביתה הגדולה מלווה  ממרחק של מאה שנים את השביתה בחצר כנרת. לדף הפתיחה של הפרוייקט.

 

אחרי שהציעו לפני ברמן את הדרישות הנ"ל נכנס הוא למטבח הפועלים, נשא לפניהם נאום נלהב, הבטיח ולא הבטיח, הודה לא הודה בצדקת דרישותיהם והמסקנא היחידה שיכלו הפועלים להוציא מכל הנאום הנלהב הזה היתה, כי לברמן יש כשרון ארטיסטי במידה ידועה, ואולם  – במה שנוגע לעיקר הענין רוצה הוא לפטרם רק במילים ובנאומים נלהבים. הפועלים החליטו לשבות מעבודתם. אחרי ששבתו חצי יום נכנס איתם ברמן במשא ומתן, הבטיח להם לתקן תיכף את הקסרקטין ולהעתיק את המשרד במשך עשרה ימים, לא יאוחר. בנוגע לשתי הדרישות הנשארות, הרי הוא יכול להקציב על אחריותו רק 25 פרנק בשביל חובש ולבנות חדר לחולים אין הוא יכול בלי רשותו של הד"ר רופין, אלא שהוא תכף יכתוב לו אודות זה.

ממש"י [מנחם מנדל שמואלביץ'], מפועלי בית המוטור

ואכן, עוד באותו יום שולח ברמן מברק לד"ר רופין:

עתה באות דאגות חדשות. הפועלים דורשים חדר אחד לחולים, עוד חדרי מגורים וציוד טוב יותר בתוכם, וזאת מיד, ולא – שביתה, וכבר שבתו מחצית יום. היה עלי להבטיח להם הכל. כחדרי מגורים יתווספו החדר ליד האורווה (במקום שאני שוכן בו כעת), חדר אחד בבית המוטור. צריך לבנות חדר חולים, והנני מבקש לאשר לשם כך 1,500 פרנק. הבטחתי לאנשים לבקש ממך תשובה טלגרפית על כך. חדר חולים צריך שיהיה לנו – כדי שהחולים לא ישכבו בין הבריאים.

פועלי כנרת הראשונים, 1908

וברל כצנלסון מסביר:

…על זה השיב האדמיניסטראטור [המנהל, ברמן]: אמנם הרעיונות הם מעניינים מאוד, אולם אני עדיין לא חשבתי על כך. הוא אמר זאת בתום לבו… והייתה שביתה אחת של חצי יום אשר נגמרה בהבטחות לסדר בכל זאת את הדברים הללו. עברו שבועות והדברים לא הסתדרו.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: