ד' שבט – מחלת מאיר אינגברמן

פרוייקט השביתה הגדולה מלווה  ממרחק של מאה שנים את השביתה בחצר כנרת. לדף הפתיחה של הפרוייקט.

סיפר יצחק כהן, מפועלי חוות כנרת שהתאכר [קיבל משק איכרים] במושבה כנרת:

באחד מימי שישי, נסעתי בעגלה עם אחד הפועלים בשם אינגברמן, להביא שעורה מהחווה הפרסית [במקום בו נמצא כיום קיבוץ האון]. כששבנו משם אומר לי הבחור: אני מרגיש לא טוב. הוא ירד להשתין. כששב אמר: השתן שלי אדום – הייתה לו קדחת שחור-השתן. באנו לחווה, והחלטנו לקחת אותו מיד לבית החולים של ד"ר טוראנס  בטבריה.

 

מודעות פרסומת

2 תגובות to “ד' שבט – מחלת מאיר אינגברמן”

 1. ב – 19 למאי 1912 כתב יעקב האפט (מזכיר חוות כנרת) לרופין על הצעה של יצחק כהן ומשה אינגברמן לחכור "דונם אדמה בשיפוע הקרק במקום שהירדן יוצא . חפצים המה להעמיד שמה בית חרושת לעשיית אבני צעמנט. אף מציעים הם לנו הנחה של 5% מהמחיר הרגיל שלפי הבטחתם יהיה זה ב – 25% פחות מהמחירים הקבועים אשר בבית החרושת של הפירמה טריידל וקרויזע. מצידי אני מוצא את הצעתם לרצויה כי המקום ההוא עזוב , הוא מקום לפרוצות ועל ידי בית החרושת תיהפך הפינה ההיא פחות או יותר למקום מיושב. מלבד זה יש אף לשים לב גם להנחה שהם מבטיחים , שבהמשך הזמן אפשר יהיה להוציא ממנה תועלת הגונה. אולם הצעתי להם לפנות בנידון לד"ר רופין"
  (תעודות מארכיון קבוצת כנרת שהובאו מהארכיון הציוני)
  לא ברור מה קרה עם הצעה זו. האם היתה פניה לרופין? האם הושבה ריקם? בכל אופן בית החרושת לא הוקם.

 2. מתיה קם, פרסמה באתר מט"ח את המידע הבא על הד"ר:
  ד"ר טוראנס בטבריה (1862-1923)

  הרופא הראשון שחי בטבריה היה סקוטי שהגיע לגליל בשנת 1884 בראש משלחת רפואית של המיסיון. רופא יהודי לא היה אז בטבריה, אבל מכיוון שד"ר דיוויד טוראנס היה שליח של המיסיון הנוצרי, חששו מנהיגי הקהילה היהודית שהוא ישכנע את החולים היהודים להתנצר, ולכן הטילו עליו חרם.
  עד מהרה הסתבר שד"ר טוראנס ביקש לעסוק ברפואה יותר מאשר בדת. את חובתו למיסיון מילא בִּדְרָשָה אחת של בוקר שהיה נושא במרפאתו, ואשר לאחריה היה מקדיש את כל יומו לטיפול בתושבי טבריה החולים, ובעיקר בילדים. גם אימהות יהודיות הביאו את ילדיהן אל הרופא הסקוטי למרות החרם, וקיבלו טיפול רפואי מסור וזול. וכך, בזכות פעילותו הרפואית התחבב ד"ר טוראנס במהלך השנים גם על תושביה היהודים של טבריה, אף-על-פי שבאופן רשמי עמד בראש משלחת רפואית מטעם המיסיון הנוצרי.
  פעילותו המיסיונרית של ד"ר טוראנס בקרב היהודים לא הצליחה כלל, ורק יהודי אחד התנצר במהלך כל שנות פעילותו של הדוקטור. עם זה, עבודתו הרפואית חוללה פלאים, ושני הרופאים היהודים שהגיעו לטבריה הסתייעו בו רבות והיו לידידיו האישיים.
  בשנת 1894 פתח ד"ר דיוויד טוראנס בטבריה את בית החולים הסקוטי במימון המיסיון הסקוטי. במהלך מלחמת העולם הראשונה גויס ד"ר טוראנס לצבא הבריטי. כאשר חזר לטבריה לאחר המלחמה, מצא את בית החולים הסקוטי פרוץ והרוס. בעזרת בנו ושתי בנותיו, שהיו כולם רופאים, שיקם את בית החולים ועבד בו עד יומו האחרון.
  עם פטירתו של ד"ר טוראנס באוגוסט 1923 ליוו את ארונו כל תושבי טבריה – נוצרים, יהודים ומוסלמים. הרב של טבריה, הרב אבולעפיה, הספיד את הרופא הסקוטי הנוצרי ואמר: "שלושה דברים התברכה בהם טבריה: בים הכנרת, בחמי טבריה ובד"ר טוראנס. אחד משלושה אלה אבד לבני טבריה היום הזה".
  מכאן:
  http://lib.cet.ac.il/Pages/item.asp?item=3245

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: