לדמותו של מאיר אינגברמן – פוסט אורח

פרוייקט השביתה הגדולה מלווה  ממרחק של מאה שנים את השביתה בחצר כנרת. לדף הפתיחה של הפרוייקט.

 

יומן השביתה מתכבד לארח את איריס טוקר, צאצאית למשפחת אינגברמן, שאותה פגשנו בחצר במסגרת מחקר רציני שערכה על תולדות המשפחה.

מאיר  אינגברמן – קרבן שוא?

מאיר אינגברמן היה אח של סבא שלי. האמת שלא ידעתי עליו כמעט ולא כלום פרט למותו בכנרת מקדחת. אפילו את מקום קברו לא ידעתי וגם אבי שביקש אותי לפני שנים לחפש את הקבר לא ידע שהקבר אינו בכנרת. למדתי אודות מאיר רק כאשר התחלתי לחקור אודות הסבא שלי שהיה אחיו. סבא שלי משה אינגברמן הגיע  לחוות כנרת מירושלים (בה היה חבר בקומונת הסתתים הראשונה) כחודש לאחר הקמתה.

מאיר הגיע לארץ בשנת 1909 הישר לחוות כנרת. הוא היה כבר הבן השלישי שעזב את המשפחה ועלה לארץ ואחריו כנראה הגיעה גם אחות נוספת. אין להתפלא על כך כיוון שהוא בא ממשפחה משכילה חובבת ציון כך שהמעבר מתיאוריה למעשה היתה טבעית להם. הוא הגיע מהעיירה מינקביץ (מינקביצי כיום) באוקראינה בפלך קמיניץ. הוא לא עבר כאחיו תחנות אחרות בארץ, לא עבד אצל איכרי המושבות ביהודה, לא סבל חרפת רעב, אלא הגיע ישירות לחווה. כנראה שכבר באוקראינה הוא התחבר לפועלי ציון והיה נאמן לחלוטין למטרתם כיבוש הארץ בעבודה יצרנית.

בעיתון "הפועל הצעיר", מאדר תרע"א כתב ממש"י, חבר מקבוצת הירקנים שפעלה בבית המוטור ליד מוצא הירדן מהכנרת:

מאיר אינגברמן, אחד הפועלים היותר מצוינים שבחווה, חלה בקדחת צהובה. אחרי שכבו בבית החולים [בית החולים הסקוטי של המיסיון] בטבריה כשמונה ימים מתקבלת פתקה ע"י שליח מיוחד לאחיו של החולה שיבוא תיכף לראות את החולה.

כלומר מאיר שכב בודד בבית החולים הסקוטי בטבריה בעוד אחיו המשיך בעבודתו בכנרת.

מהפתקה היה מובן כי החולה נמצא במצב של גסיסה או שכבר מת. הדבר קרה ביום י"ב שבט. אחי המנוח הביע את צערו על שלא יכול מחסר עגלה להביא את גופת המת לכנרת ולכרות לו קבר באותו המקום שמיום בואו לארץ ישראל לא עזבהו אף ליום אחד… נקל לצייר לפנינו את כל גודל הצער שהרגישו הפועלים ברגעים ההם.

כך סיפר ממש"י בכתבתו ב"הפועל הצעיר" אדר תרע"א. ניתן ללמוד מכך שמאיר כל חייו בכנרת לא עזבה ולו ליום אחד. כלומר מרגע בואו לארץ היה במקום ובעצם לא הכיר את הארץ. לא עוד אלא שהוא הוערך ע"י חבריו הפועלים כ"פועל היותר חרוץ" ואין זה דבר קל במסגרת היחסים הביקורתיים שהתפתחו בין הפועלים שחיו בצפיפות רבה כל כך בחווה.

משה וחיה אינגברמן מחזיקים את ביתם אורה

התייחסות רגשית של משה למות אחיו משתמעת בדברי ממשי בהפועל הצעיר בספרו על צערו של משה שכנראה ביטא אותו בפני חבריו, על כך שלא יוכל לקבור את אחיו בכנרת. אם לא לחיות בכנרת  – לפחות להיקבר לידה – ממש כפי שכתבה לאחר שנים רחל המשוררת:


אִם צַו הַגּוֹרָל

לִחְיוֹת רְחוֹקָה מִגְּבוּלַיִךְ –

תִּתְּנִינִי, כִּנֶּרֶת,

לָנוּחַ בְּבֵית-קִבְרוֹתַיִךְ.

המת הבא אכן נקבר כבר לחוף הכנרת!

מכאן נודע לי שמאיר כלל לא נקבר בכנרת ואת קברו יש לחפש בטבריה.

מאיר לא הוזכר יותר בשום מקום. שמו נשתכח. כל חשיבותו לא היתה בחייו ובמעשיו, אלא במותו שהניע את סכסוך הפועלים שגרם לשביתה הגדולה בכנרת. הוא , כמו רבים אחרים לפניו ואחריו היה חלק מהמחיר של "כיבוש האדמה", של ההתיישבות בארץ. או כפי שנכתב בשיר השבועה – הימנון פועלי ציון :

וְאִם גַּם נָמוּתָה אַגַּב חֲלוֹמֵנוּ,
אִם גַם לֹא נִזְכֶּה הָבִיאוֹ לְקִצּוֹ
אֲזַי אֶת הַדֶּגֶל נִמְסֹר לְאַחֵינוּ
וְהֵם שֶׁיָּבִיאוּ הָעָם לְאַרְצוֹ.

העם באמת כבר בארצו , הדגל נמסר ואולי זה שכר קרבנו של מאיר?

ובשולי דבריה של איריס, אנו מבקשים להזכיר את דבריו של מאיר אריאל:

המהלך האדיר הזה של ייבוש הביצות בארץ, כיבוש השממה, שבמידה רבה אנחנו יושבים לנו כאן, בחדר הממוזג הזה, לא מעלים על הדעת שמישהו היה צריך לחלות בקדחת או למות בשביל שלאט לאט זה יתייבש, וייהפך למקום שאפשר לחיות בו…בני אדם, נכון? …שמקטרים על קצת יתושים, מדי פעם, בקיץ. אבל אומר למשל החבר משה בקשיצקי, איש משמרות, אחד מהמייסדים ואולי גם מעמודי התווך שייבש ביצות בארץ הזאת, הוא טוען למשל, שביום הזכרון לחללי מלחמות ישראל צריך לכלול גם את כל החלוצים שידוע שמתו בקדחת, בייבוש ביצות, כי זה היה במלחמה על כיבוש הארץ. ייבוש השממות האלה. ואני מסכים איתו במאה אחוז, אני חושב שהוא צודק.

 

אִם צַו הַגּוֹרָל

לִחְיוֹת רְחוֹקָה מִגְּבוּלַיִךְ

תִּתְּנִינִי, כִּנֶּרֶת,

לָנוּחַ בְּבֵית-קִבְרוֹתַיִךְ.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: