שלי יחימוביץ' – כמעט רשומת אורח

פרוייקט השביתה הגדולה מלווה ממרחק של מאה שנים את השביתה בחצר כנרת. לדף הפתיחה של הפרוייקט. לכל רשומות הפרוייקט.

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' התנצלה על כך שאינה יכולה למצוא את הזמן לכתוב עבורנו רשומת אורח. כחלופה, היא הזמינה אותנו לבחור תוכן מתוך האתר שלה. בחרנו בטור הבא, העוסק בחשיבותה של העבודה המאורגנת, ומגן על זכות השביתה.

 

כשאוהבים את העובדים החלשים – תשובה למירב ארלוזורוב

16.09.2010

יש לי חלום: בחלומי הנוסעים שהגיעו לנתב"ג וגילו שטיסתם עוכבה מבררים על מה שובתים עובדי רש"ת. הם מגלים שהסיבה היא שכל חסכונותיהם של העובדים לעת זיקנה עלולים להימחק משום שהם מעורבבים עם הכסף לתשלום פיצויים ליישובי הסביבה הנפגעים מרעש המטוסים. ואז, בחלומי, הם ניגשים לשובתים, לוחצים את ידם ומאחלים להם הצלחה בשביתה, וגם ניגשים אל מצלמות הטלוויזיה ובמקום לזעוק על העוול שנגרם להם, מסבירים למה השביתה מוצדקת. ואפילו מציינים שהם מוכנים לספוג את אי הנוחות כדי שאלף עובדים לא יישארו בלי פנסיה לעת זיקנה.

מירב ארלוזורוב, במאמרה "שביתה, כלי הנשק של העובדים החזקים בלבד", מתארת תמונת בלהות של מדינה מושבתת. בפועל, מאז ינואר 2006, היו במשק שלוש שביתות כלליות בלבד, שתיים מהן היו אכן, של עובדים חזקים. אבל לא בשביל עצמם, אלא למען עובדי הרשויות המקומיות העשוקים ששכרם הולן בניגוד לחוק. קוראים לזה סולידריות והגנה על החלש. השלישית היתה של המגזר הציבורי, שעובדיו רחוקים מלהיות חזקים. עובדים סוציאליים, מטפלים במוסדות לחוסים, סניטרים בבתי חולים ממשלתיים. הם חזקים? בסופה של השביתה חילצה ההסתדרות 60 אלף עובדים עניים מהשלמת הכנסה ו"הזניקה" אותם לשכר המינימום. על חשבון הציבור? וכי מיהו הציבור, העובדים האלה אינם הציבור?
השביתה ברש"ת, שאותה כינתה ארלוזרוב  "פראית" הייתה חוקית לגמרי ולא פגעה בשירותים חיוניים. היא פגעה בצרכים החיוניים של חברים שלי ושל מירב לעשות שופינג בניו יורק או עסקים בלונדון. ולו היתה פורצת מלחמה, מיד היו מפסיקים אותה. גם ההתעקשות של הכבאים שלא לשלול מהם את זכות ההתאגדות היא מוצדקת לחלוטין. אין בעולם ולו מדינה אחת, (אחת !) שמהכבאים שלה נשללת הזכות להיות מיוצגים בועד.  ובכל זאת,  אצלנו הם סובלים קיצוצים והתעמרות מתמשכת ואינם שובתים.
באחד מגיליונות Markerweek דיווח גיא רולניק על הסכמה בין הנהלת בנק הפועלים ובין הוועד, בדבר בונוסים שיחולקו לעובדים כבר בתשואות של 7.5%. רולניק מתח ביקורת חריפה על ההטבה, ציין לגנאי שהסדרים דומים קיימים לגבי כלל 45,000 עובדי הבנקים בישראל, גרס שההטבות לעובדים הן על חשבון הציבור והן ניתנות רק משום שמדובר באוליגופול.
אני דווקא שמחתי על ההטבה לעובדים. לא מדובר בבעלי הון, ולא במנהלים עם שכר מטורף של מיליון שקלים בחודש, אלא ב-45 אלף אנשים עובדים, שמפרנסים את משפחותיהם באופן סביר. גם רולניק הלין על כך שההטבה היא "על חשבון הציבור". ובכן זה לא על חשבון הציבור, אלא בשביל הציבור. כי גם פקיד הבנק הוא הציבור. עובד יחיד מול מעסיק הוא לרוב לא כלום. עובדים מאוגדים הם יחידת מיקוח חזקה שמשנה את מטוטלת הכוח לטובה, משום שהיא יוצרת חלוקה יותר הגיונית של הרווחים. במקרה של הבנקים, במקום שההתעשרות תיעצר אצל קומץ בעלי שליטה ומנהלים, זולגים ממנה כמה פירורים לעוד אלפי עובדים רגילים.
מאוד קל לרחם על עובדי הקבלן ולהצטער על עוניים וניצולם. אבל דווקא כמי שרוב החוקים שלה נחקקו לטובת החלשים ביותר, אני יודעת כי אם יינטל הכוח מהעובדים המאורגנים, גם הם יהפכו לעובדי קבלן. אז בואו נוותר על החמלה והאהבה, ונדאג לכך שכל העובדים יהיו מאורגנים, ממאבטחי חברת השמירה ועד עובדי קומברס, במקום לקעקע את מעמדם של אלה שעוד יכולים להילחם על הפנסיה שלהם. רק כך נצליח לגונן על מעמד הביניים הקורס מפני תאוות בצע ושגיאות ניהוליות שמתבצעות על גבו.
יש לי הערכה גדולה מאוד לקו האמיץ והעקבי של דה-מרקר במערכה נגד ריכוז ההון בידי מעטים. אלא שאני מתנגדת לחלוטין לתפיסה כי בעל הון ומנהלו העשיר, ועובד מאורגן שמביא הביתה משכורת נורמלית – חד הם. ההתבוננות בבעלי ההון ובוועדים כשני מוקדי כוח המונעים ביזור של ההון – שגויה לחלוטין. עבודה מאורגנת היא התרופה, ולא המחלה, וכלי אפקטיבי למאבק בריכוזיות. למעשה, העבודה המאורגנת היא חומת מגן החוסמת במידת מה את זרימת ההון מהרבים אל המעטים.
מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: