ה' אדר – רופין מדווח

פרוייקט השביתה הגדולה מלווה ממרחק של מאה שנים את השביתה בחצר כנרת. לדף הפתיחה של הפרוייקט. לכל רשומות הפרוייקט.

יפו, 5 למרס 1911

לחברה להכשרת הישוב בפלסטינה, ברלין.

אני חזרתי עכשיו מכנרת ומודיע לכם בקשר לשביתה.

כבר מזמן היו היחסים בין המנהל ברמן והפועלים מתוחים. הפועלים טוענים שברמן יותר מדי נוקשה, ושהוא מתערב יתר על המידה בעניינים פרטיים.

לפני כ 4-6 שבועות, פנו הפועלים אשר סבלו השנה הרבה מהחורף הקר והלח – לברמן, בבקשה לתקן את חדרי השינה, לבנות חדר בשביל חולים ועוד כמה דברים לנוחיות הפועלים. מר ברמן הבטיח להם שימליץ ביפו על מילוי בקשותיהם ושיבקש הלוואות מתאימות. למעשה ביקש 1,500 פרנק לבנין חדר חולים וסכום זה נעמד לרשותו. עוד לפני שהגיע מכתבנו לכנרת, חלה אחד הפועלים בקדחת שחור-השתן, (המקרה הראשון בכנרת) והיה הכרח להעביר אותו לבית החולים בטבריה, זה העלה עוד יותר את המתיחות בין הפועלים, כי הם ייחסו את המקרה לתנאים הבלתי מספיקים לחדרי השינה. כאשר פנו למר ברמן שירשה להם לקחת 2 עגלות כדי שיוכלו לבקר את חברם החולה, רצה מר ברמן לתת להם רק עגלה אחת, זה הרגיז מאוד את הפועלים והם דחו גם את העגלה הזאת והלכו לטבריה ברגל. שם מצאו שחברם בנתיים מת. זה העלה את המתיחות לנקודת רתיחה וכאשר חזרו לכנרת, הם דרשו ממר ברמן שיתרחק מכנרת והכריזו על שביתה.

החתום מטה שמע מכל הדברים האלה רק אחרי 8 ימים, כי בגלל סערה נפסק כל הקשר, ונסע לכנרת. כאשר הגיע לשם הגיע ההתמרמרות ההדדית לשיאים. מר ברמן האשים את הפועלים שהשתלטו על החווה בלי רשות והפועלים האשימו את ברמן שבמשך 3 חודשים לא נקף אצבע, לשפר את תנאי הדיור הבלתי מספיקים בחורף הקשה הזה ושבגלל זה מת חברם.

הפועלים הכחישו בתוקף שהשתלטו על החווה, הם רק חשבו לחובתם למרות השביתה לבצע עבודות הכרחיות, כמו האכלת הבהמות.

ארתור רופין בצעירותו

ד"ר ארתור רופין

אחרי חקירה יסודית מצאתי את הפועלים אשמים בכך שפתחו בשביתה, בלי שפנו קודם אלי בעניניהם. חוץ מזה לא היתה להם רשות לדרוש ממר ברמן שיעזוב את החווה. המשרה ניתנה למר ברמן על ידי הדירקטוריון ורק זה יכול להורות למר ברמן לעזוב. מר ברמן התנהג בזמן השביתה ללא דופי, אבל יש להצטער שלא הצליח ב-3 שנות כהונתו ליצור יחסים משביעים לבינו ולבין הפועלים. להפך, בגלל סגנונו הנוקשה הרגיז את הפועלים עוד יותר.

הפתרון היחידי האפשרי היה לכן, לפטר גם את הפועלים השובתים וגם את מר ברמן. מר ברמן יישאר עוד זמן מה, כדי למסור את החווה למר גולדה, אשר יקבל את החווה ביחד עם פועל ראשי מנוסה. אחר כך יעבור לחיפה ואנחנו נעסיק אותו עד גמר החוזה כמומחה לחקלאות, חלוקת אדמת פולה [מרחביה], פיקוח על מדשל [כנראה שיבוש. אולי מגדל?], כנרת, אוּם-ג'וני, בהערכת קניית קרקעות, בנטיעת מטעים והקמת בניינים. אנו חושבים שבזה יביא מר ברמן יותר תועלת מאשר כמנהל חוות כנרת. כנרת צריכה מנהל יותר שקט שיעסוק יותר בפרטים. מר ברמן הזניח את העניינים הקטנים וגם לא התחשב תמיד בתקציב והקשה עלינו לשמור על הסדר בחווה. כך שכבר זמן מה אנו חושבים להעסיק אותו בצורה אחרת. אנו מברכים אותך.

ד"ר רופין

מיד עם בואו של מר גולדה התחדשה העבודה בכנרת.

ד"ר רופין

מודעות פרסומת

One Comment to “ה' אדר – רופין מדווח”

  1. ישראל בלוך היה מראשוני הפועלים בכנרת, חבר קומונת רומני ומראשוני דגניה.
    "באותם הימים באת עם עוד שלושה חברים למרחביה, ואתנו ארבעה זוגות מהמות לעזרת קבוצת מרחביה בכיבוש שטח הקרקע החדש. דם ד"ר רופין נזדמן לשם. הוא היה מודאג ומדוכא מאוד. ולאחר שסיפר על המצב בכנרת, ביקשני ללכת שמה ולנהל את העבודה עד שיבוא האגרונום גולדה.
    אז עברתי לזמן מה לכרת, הרכבתי מחדש קבוצת פועלים, שבינהם היו: ברל [כצנלסון], ג. ומ. גפנר שהוזמנו מחוץ לארץ במיוחד בקשר ליסוד הקואופרציה של אופנהיימר, וגם המנוח יוכבדזון [גיסם של האחים וילקנסקי], שהיה אחר כך יד ימינו של חנקין בקניית קרקעות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: