פרידה משנת תשע"א בחצר

"עוד דקה רק אחת ויפנו וינועו

איש ואיש למלאכתו, אל יומם המנסר.

עוד מוקדם… שנת תרע"א עוד בארץ על  לוח…

עוד הרבה עניינים יש לגמור בחצר…"

במילים אלה, מתוך הטור השביעי, בוחר אלתרמן לציין את יובל הארבעים של קבוצת דגניה. מבחינתו, הקמתה של דגניה בשנת תרע"א היתה נקודת המפתח של העליה השניה, נקודת המפנה במהלך הציוני. עכשיו אנחנו מסכמים בחצר כנרת – המקום בו קיבלו ראשוני דגניה את הכשרתם המקצועית והקבוצתית –  את שנת תשע"א, בה צויינה שנת המאה לתנועה הקיבוצית.

חוות ההכשרה החקלאית שנוסדה בחצר כנרת בשנת 1908 כנקודת היישוב הראשונה שהוקמה ביוזמת התנועה הציונית, משמשת מאז כמרכז לגיבוש והכשרה עבור קבוצות חלוציות.

גם לקראת תום השנה החמישית מאז כניסת צוות ההדרכה של תנועת המחנות העולים, "עוד הרבה עניינים יש לגמור בחצר". במהלך השנה האחרונה השלימה המועצה לשימור אתרים את שיפוץ המבנים הקיימים, שיפוץ שהוסיף למסלול ההדרכה את מבנה החאן היפה. בימים אלה אנחנו עומדים על סף חנוכת התצוגה החדשה בחאן ובחוות העלמות. בחודשים הקרובים אנו מצפים להשלמת השיפוץ של בניין מבואה, שישפר את קליטת המבקרים בחצר.

מבחינה חינוכית, יצרנו השנה את יומן הרשת של צוות ההדרכה, בו אנו מעלים חומרי העשרה ורשמי מבקרים, ובו עקבנו אחרי השביתה הגדולה בחצר כנרת כפי שהתנהלה לפני מאה שנה. בנוסף, אנחנו ממשיכים לעמול על עדכון מתמיד של התכנים ומתודות ההדרכה והשיחה שלנו, על מנת ליצור מפגש משמעותי ורלוונטי עם חלוצי העליה השניה עבור כל מבקר, מילדי הגן, דרך התלמידים, החיילים ועד הפנסיונרים.

חלוצים מודרניים בחצר. צילום: שירן בן יעקב

אהרון דוד גורדון, אחד מהפועלים בחצר, כתב ("האדם והטבע", עמ' 365):

הרבה דברים הולכים ונבראים פה, אבל קודם כל אנחנו מוצאים פה את עצמנו, את הכרת ערכנו, אותו "עצמנו", שאנחנו יכולים בלב בטוח ושלם להתוודות לפניו על חטאינו, שחטאנו לעצמנו. ולא בקול רם נתוודה, לא על לבנו נתופף, כי אם במעדר ביד נכה בכוח באדמתנו, באדמת אבותינו, ובקול דממה דקה – שפתינו נעות וקולנו לא יישמע, או גם שפתינו אינן נעות – נתוודה ונאמר:

על חטא שחטאנו לפניך בטפילות,

ועל חטא שחטאנו לפניך בפרוטה,

ועל חטא שחטאנו לפניך בצרות עין,

ועל חטא שחטאנו לפניך בתמהון לבב.[1]

המפגש המשולב עם מורשת העליה השניה ועם המציאות החברתית בארץ, בדומה למפגשם של החלוצים עם המציאות שאליה הגיעו, עוזר לנו להתבונן על עצמנו, ולתת לעצמנו דין וחשבון. כמו גורדון, אנחנו מזמינים לתיקון החברה לא בקול גדול, אלא בקול דממה דקה, ובעיקר במעשים.

שנה טובה וגמר חתימה טובה

העובדים בחצר כנרת.

______________________________________________________________

[1] גורדון מתייחס לתפילת הווידוי "על חטא שחטאנו" הידועה מיום כיפור, שבה נהוג למנות את חטאינו.

"… ועל חטא שחטאנו לפניך בשגגה, ועל חטא שחטאנו לפניך בזדון, ועל חטא שחטאנו לפניך בסתר, ועל חטא שחטאנו לפניך בגלוי, ועל חטא שחטאנו לפניך באונס, ועל חטא שחטאנו לפניך ברצון"

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: